پی آر اف (PRF) چیست؟ | جوانسازی پوست با پی آر اف (PRF) | کلینیک ارکیده در شهرکرد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای جوانسازی پوست / پی آر اف (PRF) در چه مواردی کاربرد دارد؟

پی آر اف (PRF) در چه مواردی کاربرد دارد؟

PRF (فیبرین غنی از پلاکت) یک فرم پیشرفته PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) است که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. این روش نیز ده‌ها سال است که در دندانپزشکی و ارتوپدی استفاده می‌شود. خون انسان حاوی گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و پلاسما است. هنگامی که خون سانتریفیوژ می شود (یا به روش خاصی می‌چرخد) PRF تولید می‌شود.

دکتر پرستو خسروانی متخصص پوست با تزریق پی آر اف (PRF)، می‌توانند پوست شما را به نحو مطلوبی جوانسازی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

پی آر اف (PRF) چیست؟

PRF حاوی پلاکت‌ها، گلبول‌های سفید، فیبرین و سلول‌های بنیادی است. پلاکت‌های موجود در خون ما حاوی پروتئین یا فاکتورهای رشد هستند که باعث افزایش تولید کلاژن، بازسازی بافت، سفت شدن پوست، جوانسازی بافت پوست و بهبود روند رشد مو می‌شوند. گلبول‌های سفید خون در بازسازی بافت کمک می‌کنند. بدون ماده ضد انعقاد PRF فیبرینوژن طبیعی موجود در خون ما را می‌گیرد و در مراحل اولیه تشکیل لخته توسط ترومبین به فیبرین تبدیل می شود.

این یک ماتریس فیبرین اسفنجی ایجاد می‌کند که به عنوان داربست عمل می‌کند و پلاکت‌ها را نیز فعال می‌کند. فیبرین به شکل داربستی عمل می‌کند که فاکتورهای رشد بر روی آن متصل می‌شوند تا امکان انتشار طولانی‌تری از فاکتورهای رشد را فراهم کند. سلول‌های بنیادی، سلول‌های تمایز یافته‌ای هستند که می‌توانند به سلول‌های تخصصی یا به سلول‌های بنیادی بیشتری تبدیل شوند. آن‌ها به عنوان یک سیستم ترمیم ‌کننده برای بازسازی بافت‌های بدن عمل می‌‌کنند.

بدین ترتیب PRF دارای فاکتورهای درمانی بیشتری نسبت به PRP می‌باشد و خاصیت ترمیم‌کنندگی بیشتری نسبت به پی آر پی می‌تواند تولید کند. بعلاوه سرعت سانتریفیوژ پایین باعث تروما کمتری با سلول‌های فردی درگیر می شود. برخلاف پی آر پی که در تهیه آن ماده ضدانعقاد به خون اضافه می‌شود پی آر اف صد در صد طبیعی و هیچ‌گونه مواد افزودنی یا ماده ضدانعقاد به آن اضافه نمی‌شود. این روش برای افرادی که همیشه به دنبال درمان‌های کاملا طبیعی و کم تهاجمی برای ریزش مو هستند جذابیت زیادی دارد.

فیبرین غنی از پلاکت نسبت به PRP حاوی غلظت بیشتری از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی است، در حالی که PRP دارای سلول‌های بنیادی نیست. این غلظت بالاتر از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی باعث رشد بیشتر مو و بهبود پوست نسبت به PRP می‌شوند. فیبرین در PRF به عنوان داربست عمل می‌کند تا فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی در ناحیه مورد تزریق (که بیشتر به آن‌ها احتیاج دارد) را حفظ کند و اجازه ندهد تا در جایی که مورد نیاز نیست پراکنده و پخش شوند این امر خود باعث می‌شود تا فاکتورهای رشد هم به مقدار بیشتر و هم برای مدت زمان طولانی‌تری به صورت آهسته آزاد شود. PRP فيبرين ندارد و شامل سلول‌های بنيادی و گلبول‌های سفيد، كه هر دو در بازسازی بافت نقش دارند، نمی‌باشد.

پی آر اف

روش تهیه پی آر اف (PRF)

مراحل اولیه تهیه پی آر اف درست مثل پی آر پی است فقط ماده ضدانعقاد به خون اضافه نمی‌شود و سرعت و مدت سانتریفوژ در تهیه آن پایین‌تر از روش پی آر پی است. به همین علت است که فاکتور رشد، سلول‌های بنیادی و سلول‌های سفید بیشتری به دست می‌آید. این عوامل همه در ترمیم و بازسازی فولیکول مو موثر هستند. از آن جایی که پی آر اف فاقد ضدانعقاد و دارای فیبرین می‌باشد و هر لحظه امکان لخته شدن دارد باید در عرض ده دقیقه تزریق شود در غیر این صورت غیرقابل تزریق خواهد بود.

ابتدا بسته به اندازه ناحیه مورد نظر 2-4 ویال خون از بازوی شما کشیده می‌شود. سپس در لوله‌های مخصوص و به روش منحصر بفرد سانتریفیوژ انجام می‌شود تا فیبرین فعال شود و فاكتورهای رشد بیشتر، گلبول‌های سفید و سلول‌های بنیادی متمرکز شده و آن‌ها را از سایر اجزای خونی كه لازم نیست جدا کند. PRF سپس از ویا‌ها خارج شده و به ناحیه ریزش مو یا ناحیه صورت که نیاز به جوان سازی دارد تزریق می‌شود.

(PRF) در چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

بیمارانی که سرطان یا شیمی‌درمانی داشته‌اند نمی‌توانند با PRF درمان کنند. همچنین افرادی که سیگار می‌کشند ممکن است پاسخ خوبی به درمان ندهند.

مراقبت‌های پس از (PRF)

پرهیز از مصرف قرص‌های ضد‌التهاب و استفاده از بسته‌های یخ در ناحیه تحت درمان به مدت یکی دو روز پس از انجام عمل بسیار مهم است. اگر بعد از عمل ناراحتی دارید ممکن است استامینوفن مصرف کنید. همچنین باید از فعالیت‌های شدید یا مسافرت هوایی به مدت 24 ساعت خودداری کنید.

کاربردهای دیگر پی آر اف (PRF)

PRF همچنین در علم زیبایی برای صورت با و بدون استفاده همزمان از ژل هیالورونیک کاربرد دارد.
با میکروکانول یا سوزن می‌توان پی آر اف را به چین‌ خط خنده، گونه، زیر چشم و لب تزریق کرد. دکتر مریم ملکی میکروکانول را ترجیح می‌دهد زیرا باعث کاهش کبودی و تورم می‌شود و راحتی کار را برای بیمار افزایش می‌دهد. PRF همچنین پس از درمان میکرونیدلینگ و لیزر برای تقویت ساختار کلاژن استفاده شده است. سرانجام از آن در رابطه با بالابرهای Novathread یا نخ‌ها برای افزایش نتایج استفاده شده است.

مزایای استفاده از PRF

برخی از مزایای استفاده از PRF، در مطالعات مربوطه گزارش شده است:
آماده سازی آن با یک تکنیک ساده و کارآمد، با انجام سانتریفوژ در یک مرحله، توسط همه پزشکان قابل انجام است.
توسط نمونه ی خون اتولوگ بدست می آید.
حداقل دستکاری خون.
این کار بدون نیاز به استفاده از ترومبین خارجی و بدون هیچ گونه خطر بروز یک واکنش ایمنی انجام می شود زیرا پلیمریزاسیون یک فرایند کاملا طبیعی است.
دارای یک چارچوب فیبرین طبیعی با فاکتورهای رشد درون آن است که ممکن است فعالیت خود را برای مدت نسبتا طولانی حفظ کنند و ترمیم بافت را به طور موثری تسریع می کند.
بسته به هدف می توان آن را به تنهایی یا در ترکیب با گرفت استخوان استفاده نمود.
افزایش سرعت ترمیم پیوند استخوان.
گزینه ای مقرون به صرفه و سریع در مقایسه با فاکتورهای رشد نوترکیب است که همراه با گرفت استخوان استفاده می شوند.
به عنوان یک غشاء قابل استفاده است، نیازی به عمل جراحی برای گرفتن استخوان از محل دیگری از دهان بیمار ندارد و در نتیجه ناراحتی بیمار در طول دوره ترمیم زخم اولیه کاهش می یابد.
مطالعات PRF نشان داده اند این روش کارآمد تر است و دیدگاه های مخالف کمتری در نتایج بالینی نهایی آن در مقایسه با PRP وجود دارد.

معایب استفاده از PRF

اگر ساکن شهر کرد هستید؛ می‌توانید برای کلیه اقدامات پوست، کاشت مو، زیبایی، لیزر و لاغری به کلینیک دکتر پرستو خسروانی مراجعه نمایید و از امکانات و خدمات این مرکز بهره مند شوید.


آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان شریعتی ، بین چهارراه اداره برق و ولیعصر ، روبروی کوچه 54
تلفن : 32225455 - 038

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
شپش سر و راه های درمان آنشپش سر و راه های درمان آن

شپش سر (پدیکولوز کاپیتس) یک عفونت شایع و بسیار مسری است که در سرتا سر جهان و همه نژاد ها از هزاران سال قبل دیده می شود. شپش، حشرات بسیار کوچک بدون بال و شش پا است. شپش ها از طریق تماس نزدیک به سر و از طریق به اشتراک گذاشتن وسایل آلوده منتقل میشوند. ... ادامه مطلب

چه افرادی برای لیزر لیپولیز مناسب هستند؟چه افرادی برای لیزر لیپولیز مناسب هستند؟

به تخریب و ذوب کردن بافت چربی به کمک لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزر لیپولیز گفته می‌شود که جدیدترین، مدرن‌ترین و کم عارضه ترین روش درمان چاقی‌های موضعی (مثل بازو، شکم، پهلو، ران، پا، زیر بغل، غبغب، صورت، پوست) است و تنها روشی است که باعث افتادگی بیشتر پوست نمی‌شود، بلکه به سفت‌تر شدن آن کمک می‌کند ... ادامه مطلب

کاربرد سلول های بنیادی در جوانسازی پوست چیست؟کاربرد سلول های بنیادی در جوانسازی پوست چیست؟

سلولهاي فيبروبلاست نقش مهمي در حفظ بافت پيوندی دارند و عملكرد اصلی آنها توليد پروتئين كلاژن می‌باشد. جديدترين تكنيك در جوانسازی پوست و صورت استفاده از سلولهای بنيادی پوست خود فرد به عنوان يك ماده پركننده زنده است كه توانايی تكثير و نيز توليد كلاژن را دارد كه ماده اصلی قوام ظاهر جوان پوست می‌باشد ... ادامه مطلب

رفع غبغب با لیزر اندولیفترفع غبغب با لیزر اندولیفت

در اندولیفت، پرتوی لیزر به صورت موضعی و سطحی استفاده نمی شود. این لیزر با استفاده از فیبرهایی تابیده می شود که به ضخامت یک تار مو هستند و به زیر پوست و به بافت‌ های عمقی فرستاده می شود. لیزر به صورت انتخابی، به تجزیه‌ ی چربی‌ ها و بازآرایی اسکلت پروتئینی بافت می پردازد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465