کلوئید یا گوشت اضافه چیست؟ | درمان کلوئید در شهرکرد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماریها و مشکلات پوست / آیا کلوئید یا گوشت اضافه درمان میشود؟

آیا کلوئید یا گوشت اضافه درمان میشود؟

بسیاری از جای زخم‌ها با گذشت زمان کوچک‌تر شده و بعد از مدتی دیگر به کلی ناپدید می‌شوند؛ اما برای حدود ۱۰ درصد از افراد جهان این موضوع متفاوت است. حتی صدمات و آسیب‌های جزئی می‌توانند جای زخم‌های بیش از حد بزرگ، تیره و برآمده بر روی سطح پوست ایجاد کنند. حتی ممکن است با گذشت زمان به رشد خود ادامه داده و مرز زخم فراتر رود. این نوع از اسکارها به عنوان کلوئید یا گوشت ‌اضافه شناخته می‌شوند.

کلوئید، حالت توده برجسته و ضخیم بوده و شکل برآمده دارد و بزرگ‌تر از زخم اصلی است. کلوئید در رنگ‌های صورتی، قرمز، رنگ خود پوست یا تیره‌تر از پوست اطراف ظاهر می‌شود. این کلوئیدها ممکن است به دنبال آسیب‌دیدگی‌های خفیف مثل آکنه یا پیرسینگ روی پوست ایجاد ‌شوند و معمولاً فراتر از محل آسیب‌دیدگی پوست می‌روند و به اطراف پخش می‌شوند. کلوئید یک اسکار سفت است که به صورت ناگهانی بر روی پوست تشکیل شده و بالا می‌آید و برجسته می‌شود. سطح روی این زائده هموار بوده و رنگ صورتی یا بنفش دارد. کلوئید‌ها شکل نامنظم داشته و معمولاً به صورت پیش‌رونده بزرگ می‌شوند.

همشهریان گرامی شما می‌توانید برای درمان ضایعات پوستی مانند کلوئید به کلینیک تخصصی پوست ارکیده در شهرکرد مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

ویژگی‌های کلوئید

اسکار کلوئید معمولاً دارای ویژگی‌های زیر هستند:

1. براق بدون مو
2. برآمده روی پوست
3. سفت و لاستیکی
4. در ابتدا رنگ قرمز یا بنفش هستند و بعدها تیره‌تر می‌شوند.
5. بعضی از کلوئید‌ها نرم و بعضی از آن‌ها بسیار سفت هستند.
6. معمولاً سایز کلوئیدها کوچک‌تر از 5/2 سانتی‌متر است و گاهی اوقات بزرگ‌تر از 30 سانتی‌متر می‌شوند.
7. کلوئید‌ها می‌توانند تا سال‌ها روی بدن فرد باقی بمانند.

عوامل زمینه‌ساز کلوئید

1. نژاد سیاه‌پوست، لاتین یا آسیایی
2. سن کم‌تر از ۳۰ سال
3. بارداری
4. دوران بلوغ
5. سابقه ابتلا به کلوئید در خانواده
6. افراد با پوست تیره ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به کلوئیدها هستند.

عامل خطرزای اصلی ايجاد کلوئید، تيرگی رنگ پوست است که احتمالاً به علت وجود اختلال در هورمون محرک ملانوسيتی، باعث افزايش ۱۵ تا ۲۰ برابری احتمال ايجاد اين ضايعات می‌شود. استعداد خانوادگی با الگوی اتوزومی غالب و انواع ژنتيکی مغلوب نيز شناسايی شده‌اند. طبق یک مطالعه صورت گرفته در مورد علت بروز کلوئیدها، ژن شناخته شده به عنوان ژن AHNAK ممکن است نقش تعیین‌کننده‌ای در بروز کلوئیدها داشته و مشخص کند که چه کسی دچار کلوئید شود یا نشود. محققان دریافتند افرادی که دارای ژن AHNAK هستند، احتمال ابتلا به اسکارهای کلوئیدی در آن‌ها تا حد قابل توجهی نسبت به دیگران بیشتر است. احتمال ايجاد کلوئید در سياه‌پوستان، آمريکايی‌های اسپانيايی‌تبار و آسيایی‌ها بسيار بيشتر از سفيدپوستان است.

کلوئیدها در افراد زير ۳۰ سال شايع‌ترند و بيشترين خطر آن‌ها در افراد ۱۰ تا ۲۰ ساله و بيمارانی است که سطوح هورمونی افزايش يافته دارند (مثلاً در حين بلوغ يا بارداری).
احتمال تشکیل کلوئید در زنان و مردان به یک اندازه است. کلوئید در کودکان زیر ۱۱ سال و سالمندان شیوع کمتری دارد. اگرچه افرادی که پوست تیره‌تر دارند بیشتر در معرض کلوئید قرار دارند، اما این وضعیت در تمام انواع پوست‌ها می‌تواند ایجاد ‌شود.

کلوئید یا گوشت اضافه

نواحی درگیر با کلوئید

کلوئید بیشتر در ناحیه سینه، کمر، شانه‌ها و لاله گوش دیده می‌شود. این زائده، بندرت در صورت (به استثنای خط فک) دیده می‌شود. بيماران در معرض خطر ايجاد کلوئید معمولاً کمتر از 30 سال سن دارند و پوست آن‌ها تيره است. پوست روی جناغ، شانه‌ها، بازوها و نرمه گوش بيش از ساير نواحی مستعد ايجاد کلوئید و اسکار هيپرتروفيک می‌باشد.

تشخیص کلوئید

کلوئیدها گاهی با نوعی اسکار شایع دیگر به نام زخم هیپرتروفیک اشتباه گرفته می‌شوند، کلوئیدها برجسته و صورتی‌رنگ هستند، در حالی که زخم‌های هیپرتروفیک مسطح بوده و ممکن است رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشند. از دیگر تفاوت‌های این دو نوع جای زخم می‌توان به این مورد، اشاره کرد که زخم‌های هیپرتروفیک برخلاف زخم‌های کلوئیدی کوچک‌تر بوده و با گذشت زمان خودبه‌خود بهبود یافته و ناپدید خواهند شد، در حالی که کلوئید برخلاف اسکار هیپرتروفیک، به مرور زمان محو نمی‌شود.

عوامل ایجادکننده‌ی کلوئید

تروماهای پرخطر از نظر ايجاد اين ضايعات عبارت‌اند از:

1. زخم یا پارگی پوست
2. سوختگی
3. خراشیدگی‌های پوستی
4. تزریقات پوستی
5. بخیه‌های جراحی‌
6. آبله مرغان
7. نیش حشره
8. سوراخ کردن گوش
9. پیرسینگ
10. تاتو
11. جوش
12. واکسیناسیون

چگونگی درمان کلوئید

درمان‌های متعددی در دسترس است؛ اما هیچ‌کدام از آن‌ها نسبت به دیگری اثرگذاری بیشتری را از خودش نشان نداده است. این درمان‌ها همیشه هم موفقیت‌آمیز نیستند. درصورتی‌که از قبل احتمال بروز کلوئید پيش‌بينی شود، می‌توان به کمک استفاده از ورقه‌ سيليکونی، به منظور کاهش کشش پوست يا تزريق کورتون، از بروز آن پيشگيری نمود. با اين حال در صورت ايجاد کلوئید، درمان آن دشوار خواهد بود و صرف‌نظر از درمان مورد استفاده ميزان عود بالايی وجود خواهد داشت.

شواهد موجود از استفاده از ورقه‌های سيليکونی، پانسمان فشاری و تزريق کورتيکواستروييد خط اول درمان هستند. کرايوتراپی نيز می‌تواند مفید باشد هرچند، بیشتر، فقط برای ضايعات کوچک مناسب است. برداشت کلوئید به وسيله جراحی اگر توأم با يک يا چند درمان استاندارد فوق جهت پیشگیری مورد استفاده قرار نگيرد، با خطر بالای عود کلوئید همراه است، اگرچه ممکن است این اسکارها دوباره برگردند و بزرگ‌تر از قبل باشند. گزينه‌های درمانی دیگر، پس از جراحی برای اسکارهای مقاوم شامل ليزر پالس رنگی (PDL)، پلکسر، پرتو تابی یا رادیوتراپی و کرم ايمی‌کيمود (imiquimod) هستند.

تزريقات داخل ضايعه‌ای وراپاميل، فلوئورويوراسي، بلئومايسين و اينترفرون آلفا برای درمان کلوئيدها مفيد به ‌نظر می‌رسند. با وجود محبوبيت کرم‌های گياهی بدون نسخه، شواهد موجود در اين زمينه مختلف هستند و شواهد اندکی از تأثیر ويتامين E پشتيبانی می‌کنند.

درمان فشاری، بعد از جراحی کلوئید، فشار را روی این ناحیه نگه می‌دارند تا جریان خون کاهش پیدا کند و از بازگشت کلوئید، جلوگیری شود. درمان‌های متفاوت برای افراد مختلف با یکدیگر فرق می‌کند و در نتیجه پزشک، بهترین گزینه مناسب درمان را برای شما تشخیص خواهد داد.

عوارض کلوئید‌

کلوئیدها برای سلامتی فرد مضر نبوده و آسیبی به همراه نخواهند داشت؛ اما همین برآمدگی‌های پوستی می‌تواند زیبایی پوست را کم کرده و موجب نگرانی فرد مبتلا شود. اسکار کلوئید‌ها سرطانی نیستند. اگر قبلاً اسکار کلوئید روی پوست خود داشتید، یعنی بیش از بقیه در معرض خطر هستید.
اسکار کلوئیدها معمولاً بدون درد هستند اما گاهی اوقات باعث ایجاد موارد زیر می‌شوند:

1. درد
2. خارش
3. سوزش
4. احساس داغی
5. محدودیت حرکت در صورت قرار گرفتن روی یک مفصل

بیماری ها و مشکلات پوستی از جمله مواردی هستند که برای تشخیص و درمان آنها حتما نیاز به مراجعه نزد متخصص پوست وجود دارد. زگیل و تبخال تناسلی (هرپس) از جمله این موارد هستند که متخصص پوست با درمان یا کنترل این بیماریها می‌تواند از عوارض وخیم آنها جلوگیری نماید. دکتر پرستو خسروانی متخصص پوست در کلینیک ارکیده شهرکرد، یکی از پزشکان مجربی است که در تشخیص و درمان بیماری های پوستی می‌تواند به شما مراجعین محترم کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان شریعتی ، بین چهارراه اداره برق و ولیعصر ، روبروی کوچه 54
تلفن : 32225455 - 038

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاشت طبیعی مو چه ویژگی هایی می‌تواند داشته باشد؟کاشت طبیعی مو چه ویژگی هایی می‌تواند داشته باشد؟

کاشت موی طبیعی جزو مؤثرترین روش‌های درمانی ارائه شده برای جبران موهای ریخته شده می باشد ، کاشت موی طبیعی که ترمیم موها و بازیابی موهای از دست رفته کمک شایانی می نماید، زیبایی ، جوانی و جذابیت از دست رفته را احیا کرده و به فرد چهره ی ایده آل و زیبایی را ارائه خواهد کرد ... ادامه مطلب

کویتیشن چگونه موجب لاغری میشود؟کویتیشن چگونه موجب لاغری میشود؟

کویتیشن اولتراسوند روشی است که برای اصلاح چربی‌های موضعی بیش از حد از امواج فراصوت روی بافت چربی استفاده می‌کند. روش کویتیشن اساساً برای اصلاح سلولیت و از بین بردن ذخایر چربی اضافه با استفاده از امواج التراسونیک با فرکانس پایین به کار می‌رود ... ادامه مطلب

آیا پی آر پی روش مناسبی برای جایگزینی موهای از دست رفته است؟آیا پی آر پی روش مناسبی برای جایگزینی موهای از دست رفته است؟

پی آر پی یا تزریق پلاسما غنی از پلاکت، روشی است که علاوه بر بهبود و جوانسازی پوست، برای تقویت مو نیز کاربرد دارد. همچنین از این روش در ترکیب با کاشت مو، برای حصول بهترین نتایج کاشت نیز می‌توان بهره برد. این روش با تاثیرگذرای مطلوب و عوارض کم، جزو روشهای محبوب تقویت مو به شمار می‌رود ... ادامه مطلب

ماندگاری  تزریق بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟ماندگاری تزریق بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟

بوتاکس یک روش ایمن است که سبب استراحت ماهیچه ها و جلوگیری از نمایان شدن چروک پوستی می شود . در واقع با جلوگیری از حرکات اضافی ماهیچه ها ، بوتاکس مانع ایجاد چین و چروک های جدید نیز می شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465