سلول بنیادی (stem cell) چیست؟ | جوانسازی پوست با سلولهای بنیادی | کلینیک تخصصی پوست ارکیده در شهرکرد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / روشهای جوانسازی پوست / کاربرد سلول های بنیادی در جوانسازی پوست چیست؟

کاربرد سلول های بنیادی در جوانسازی پوست چیست؟

سلولهاي فيبروبلاست نقش مهمي در حفظ بافت پيوندی دارند و عملكرد اصلی آنها توليد پروتئين كلاژن می‌باشد. جديدترين تكنيك در جوانسازی پوست و صورت استفاده از سلولهای بنيادی پوست خود فرد به عنوان يك ماده پركننده زنده است كه توانايی تكثير و نيز توليد كلاژن را دارد كه ماده اصلی قوام ظاهر جوان پوست می‌باشد.

در اين روش سلولها به طور تدريجی كلاژن سازی می‌كنند و لذا نتيجه در دراز مدت قابل مشاهده است.در اين روش كه در واقع يك روش سلولی خويش سازگار می‌باشد. سلولها متعلق به خود فرد است و لذا سيستم ايمني فرد تحريك نمی‌شود و اثر دراز مدت آن از نكاتی است كه ارجحيت اين روش را نسبت به ساير روش‌های تزريق مواد پركننده مثل تزريق اسيد هيالورونيك نشان می‌دهند؛ زيرا پايداری اثر در پركننده‌هايی مثل اسيد هيالورونيك موقتی و در حد چند ماه بوده و همواره خطر تحريك سيستم ايمنی وجود دارد.

بکارگیری سلولهای بنیادی در جوانسازی پوست، از جمله اقداماتی است که در کلینیک ارکیده شهرکرد، توسط متخصص پوست قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

سلول های بنیادی

سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد. این سلول‌ها توانایی خود نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است. هم چنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده کمک کرده است.

چگونگی جوانسازی پوست با سلولهای بنیادی

ابتدا سلولهای فیبروبلاست از قطعه کوچکی از پوست بیمار استحصال گردیده و سپس در محیط کشت اختصاصی تکثیر می شود. سپس سلولهای تکثیر شده مجددا به محل فرو رفتگی پوست مانند چین و چروکها یا جوشگاههای ایجاد شده پس از زخم یا محل آکنه یا جوشگاههای ناشی از آسیب تزریق می گردد. فیبروبلاست در محل تزریق شروع به تولید کلاژن کرده و محل فرو رفتگی یا نقص پوستی را پر می کند که این موضوع با میکروسکوپ الکترونی مورد تایید قرار گرفته است.

در این روش که در واقع یک روش سلولی خویش سازگار می باشد، سلولها متعلق به خود فرد بوده و لذا سیستم ایمنی فرد تحریک نمی شود و اثر دراز مدت آن از نکاتی است که ارجحیت این روش را نسبت به سایر روش های تزریق مواد پرکننده مثل تزریق اسید هیالورونیک نشان می دهند؛ زیرا پایداری اثر در پرکننده هایی مثل اسید هیالورونیک موقتی و در حد چند ماه میباشد.

کاربرد درمانی سلول های بنیادی

از کاربردهای سلول درمانی می‌توان به درمان بیماری‌های پوستی مانند درمان بیماری ویتیلیگو، اسکار آکنه، اسکار سالک، جوان سازی پوست، چین و چروک‌های پوستی، استئوآرتریت (آرتروز)، بیماری‌های قلبی و درمان زخم دیابتی اشاره کرد که هر کدام با روش خاص خود انجام می‌شود.

کاربرد سلول های بنیادی در جوانسازی پوست

از تزریق سلول های بنیادی می توان جهت لیفت صورت، لیفت باسن، بهبود چروک های دست، بهبود اسکار و جای زخم استفاده نمود. لیفت پوست با استفاده از سلول های بنیادی روشی بدون خطر جهت کشیدن پوست و کاهش چین و چروک آن می باشد که به دلیل عدم عوارض و اثر بخشی مناسب می تواند جایگزین بسیاری از روش های لیفتینگ پوست که عوارض زیادی را برای فرد در پی دارند باشد .

لیفت با سلول های بنیادی

در روش لیفت با سلول های بنیادی که معمولا در کنار سایر روش های لیفت صورت مانند جراحی و یا هایفوتراپی انجام می پذیرد متخصص سلول های بنیادی را از چربی بدن که از نواحی شکم و پهلو و یا ران برداشته می شوند توسط قرار دادن در دستگاه جداسازی می نماید و سپس دوباره به ناحیه مورد درمان تزریق می نماید.

سلول های بنیادی که با غلظت بالایی در بافت های چربی بدن یافت می شوند پس از جداسازی از چربی به زیر پوست صورت تزریق می گردند تا پس از فعال شدن و تکثیر در این ناحیه حجم چربی از دست رفته زیر پوست را جبران نمایند و به دلیل افزایش حجم پوست موجب لیفت و کشیدن پوست صورت شوند.

کاربرد سلول های بنیادی در جوانسازی پوست

درمان اسکار آکنه و چین و چروک با سلول های بنیادی

علت اصلی در بروز فرورفتگی های پوستی، آسیب سلول های فیبروبلاست است. این سلول های کلاژن ساز در ناحیه عمقی پوست قرار دارند که در اثر حوادث یا بیماری ها از بین می روند و فرورفتگی هایی در پوست ایجاد می شود. در زمان بروز چین چروک، سلول های فیبروبلاست پوست کاهش یافته و همچنین پیر می شوند و کارآیی زمان جوانی را برای ساخت مجدد کلاژن از دست می دهند. در سلول درمانی برای رفع هر نوع فرورفتگی پوستی، تلاش می شود سلول های فیبروبلاست در محل مورد نظر تزریق شوند تا با گذشت زمان فرورفتگی ها پر و پوست ظاهر بهتری یابد. این سلول ها از ناحیه پشت گوش گرفته می شود به این صورت که یک سانتی متر از پوست این ناحیه برداشته و در آزمایشگاه سلول های فیبروبلاست آن جدا می شود.

علت برداشتن سلول از پشت گوش، جوانتر بودن این سلول ها است. بطوریکه سلول های پشت گوش 2 تا 10 سال جوانتر از سلول های فیبروبلاست صورت است بنابراین استفاده از این سلول ها به داشتن نتیجه ای بهتر کمک می کند.

عوامل تاثیر گذار در نتیجه جوانسازی پوست با سلول های بنیادی

میزان اثربخشی این روش به سن، ژنتیک و عواملی مانند ورزش، سیگار و مصرف مشروبات الکی وابسته است. سلول درمانی بر روی افراد 20 تا 65 سال انجام شده است و هر چه سن افراد پایین تر باشد، میزان اثربخشی این روش درمانی بر روی آنها بیشتر است.

عوارض سلول های بنیادی در جوانسازی پوست

آنچه سلول درمانی را از سایر روش‌های درمانی متمایز می‌سازد، بی خطر بودن، درمان سرپایی، بدون نیاز به بستری یا عمل جراحی است. علاوه بر این اتولوگ بودن یعنی درمان با استفاده از سلول‌های خود شخص نیز مساله رد پیوند را در پی نخواهد داشت و در بدن واکنش منفی و پس زدن پیوند دیده نشده است.

اگر ساکن شهر کرد هستید؛ می‌توانید برای کلیه اقدامات پوست، کاشت مو، زیبایی، لیزر و لاغری به کلینیک دکتر پرستو خسروانی مراجعه نمایید و از امکانات و خدمات این مرکز بهره مند شوید.


آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان فردوسی ، حدفاصل چهارراه مولوی و چهارراه فردوسی ، مجتمع پالادیوم ، طبقه دوم
تلفن : 32263360 - 038

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تقویت مو با روشهای مزوتراپی و پی آر پیتقویت مو با روشهای مزوتراپی و پی آر پی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌های مختلفی در جهت جوانسازی و بهبود پوست و مو انجام می‌گیرد که روش‌های دائمی محسوب می‌شود و می‌توان سلامت پوست و مو را به فرد بازگرداند. روش‌هایی همچون مزوتراپی و پی آر پی از این دسته از روش‌ها هستند ... ادامه مطلب

لایه برداری شیمیایی پوست چگونه است؟لایه برداری شیمیایی پوست چگونه است؟

پاک‌ سازی و لایه برداری شیمیایی پوست یکی از قدیمی‌ ترین درمان‌ های زیبایی در جهان است و افراد از آن برای کمک به داشتن پوستی صاف‌ تر و زیبا تر استفاده می‌ کردند. ... ادامه مطلب

لیفت ابرو چیست و چگونه انجام میشود؟لیفت ابرو چیست و چگونه انجام میشود؟

لیفت ابرو با توجه به سن، برای از بین بردن خطوط پیشانیو خطوط عمیق بین دو ابرو انجام می شود. چون این تغییرات باعث شل شدن بافت پیشانی و افتادگی ابروها می شود، با لیفت ابرو هم ابروها فرم یکسان و جدید می گیرند و هم چروک پیشانی حذف شده و باعث جوان تر شدن صورت می شود. ... ادامه مطلب

لیزر کربن چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟لیزر کربن چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

پیلینگ کربن یا لایه‌برداری هالیوودی روشی نوین برای ارتقای کیفیت پوست صورت می‌باشد. لازم نیست تنها در صورت بروز لک یا ناهمواری های پوستی از لایه‌برداری کربن استفاده کنید زیرا این روش بر بافت پوست حتی در صورت عدم وجود لک‌های پوستی تأثیرگذار است، منافذ را کوچک کرده و پوست را شفاف‌تر می‌سازد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465