علت و علائم سرطان پوست | تشخیص بیماری های پوستی بدخیم | کلینیک تخصصی پوست در شهرکرد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماریها و مشکلات پوست / انواع بیماری های بدخیم پوستی

انواع بیماری های بدخیم پوستی

سرطان یک بیماری بدخیم پوستی است که می‌تواند قسمت‌های مختلف بدن را درگیر کند و پوست بدن هم از این موضوع مستثنی نیست. عوامل محیطی زیان‌بار، پرتودرمانی و حتی ویژگی‌های وراثتی و ژنتیکی ممکن است در ابتلا به بیماری نقش داشته باشند. آفتاب گرفتن‌های طولانی و استفاده از دستگاه‌های برنزه کننده‌ی پوست هم می‌توانند به پوست آسیب برسانند.

سرطان پوست، رشد غیرطبیعی سلول‌های پوستی است که اغلب در پوست‌هایی که در معرض آفتاب هستند، ایجاد می‌شود؛ اما این فرم رایج سرطان می‌تواند در مناطقی از پوست شما که معمولاً در معرض نور آفتاب نیست نیز رخ دهد. بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می‌تواند به تشخیص سرطان پوست در اولین مراحل آن کمک کند. تشخیص به موقع سرطان پوست بیشترین شانس را برای درمان موفقیت‌آمیز سرطان پوست به شما می‌دهد.

بیماری ها و مشکلات پوستی از جمله مواردی هستند که برای تشخیص و درمان آنها حتما نیاز به مراجعه نزد متخصص پوست وجود دارد. دکتر پرستو خسروانی متخصص پوست در کلینیک ارکیده شهرکرد، یکی از پزشکان مجربی است که در تشخیص و درمان بیماری های پوستی، همچنین جوانسازی و حفظ شادابی پوست، می‌تواند به شما مراجعین محترم کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

انواع بیماری‌های بدخیم پوستی

بیماری‌های بدخیم پوستی (سرطان پوست) زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌هایی که لایه‌ی پوست را تشکیل می‌دهند، به‌صورت کنترل نشده‌ای رشد می‌کنند و به‌سرعت تقسیم می‌شوند.

سرطان پوست را به سه نوع اصلی تقسیم می‌کنند:

دو دسته اصلی سرطان‌های پوست توسط سلول‌های درگیر تعریف می‌شوند:

سرطان کراتینوسیت

دسته اول سرطان پوست پایه و سنگفرشی است که رایج‌ترین نوع سرطان پوست می‌باشد. به احتمال زیاد در مناطقی از بدن شما که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد، مانند سر و گردن، ایجاد می‌شود. آنها کمتر از سایر انواع سرطان پوست گسترش یافته و تهدید کننده زندگی می‌شوند؛ اما در صورت عدم درمان، می‌توانند بزرگ‌تر شده و به سایر قسمت‌های بدن شما سرایت کنند.

ملانوم

دسته دوم سرطان‌های پوست، ملانوم است. این نوع سرطان از سلول هایی ایجاد می‌شود که به پوست شما رنگ می‌دهند. این سلول‌ها به عنوان ملانوسیت شناخته می شوند. خال‌های خوش‌خیم تشکیل‌شده توسط ملانوسیت ها می‌توانند سرطانی شوند. آنها می‌توانند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شوند. در مردان، این خال‌ها بیشتر در قفسه سینه و پشت ایجاد می‌شوند. در زنان این خال‌ها بیشتر روی پاها ایجاد می‌شوند.

در صورت شناسایی و درمان زودهنگام، بسیاری از ملانوماها قابل درمان هستند. در صورت عدم درمان، آنها می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن شما سرایت کرده و درمان آن دشوارتر شود. ملانوماها بیشتر از سرطان‌های پوست پایه و سلول‌های سنگفرشی گسترش می‌یابند.علاوه بر این دو نوع اصلی سرطان پوست، برخی از ضایعات پوستی هستند که اگرچه سرطان پوست محسوب نمی‌شوند؛ اما می‌توانند سرطانی شوند.

علت سرطان پوست

  1. تماس زیاد با نور آفتاب به خصوص در دوران کودکی
  2. ژنتیک: افرادی که سابقه این سرطان را دارند در معرض این بیماری قرار دارند.
  3. نژاد
  4. مصرف داروهایی که باعث تخریب سیستم ایمنی بدن می‌شود (بیشتر بیمارانی که عمل پیوند انجام داده‌اند استفاده می‌کنند یا بیماری‌های خود ایمنی دارند)
  5. برنزه کردن پوست با سولاریوم
  6. بیماری ایدز

علائم سرطان پوست

تشخیص بیماری‌های بدخیم پوستی

اگر لکه‌ها یا رویش‌های مشکوکی در پوست خود مشاهده نمودید، یا متوجه تغییراتی در لکه‌های موجود یا رشد آنها شدید، با پزشک خود قرار بگذارید. پزشک پوست شما را معاینه می‌کند یا شما را برای تشخیص به متخصص ارجاع می‌دهد. پزشک یا متخصص شما به احتمال زیاد شکل، اندازه، رنگ و بافت ناحیه مشکوک روی پوست شما را بررسی می‌کند. آنها همچنین از نظر پوسته پوسته شدن، خونریزی یا تکه‌های خشک بررسی خواهند کرد. اگر پزشک شما احتمال بدهد که این موارد سرطانی هستند، ممکن است نمونه‌برداری کند.

در طی این روش ایمن و ساده، آنها ناحیه مشکوک یا بخشی از آن را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌کنند. این می‌تواند به آنها کمک کند تا در صورت ابتلا به سرطان پوست، آن را تشخیص دهند. اگر مبتلا به سرطان پوست هستید، ممکن است به آزمایش‌های اضافی نیاز داشته باشید تا بدانید که پیشرفت آن چقدر است. برنامه درمانی پیشنهادی شما به نوع و مرحله سرطان پوست و همچنین سایر عوامل بستگی دارد.

انواع بیوپسی برای تشخیص سرطان پوست

چهار نوع اصلی بیوپسی پوست وجود دارد:

  1. بیوپسی تراشیدن: تیغ استریل، برای اصلاح کردن رشد غیر طبیعی استفاده می‌شود.
  2. بیوپسی قطور: یک وسیله خاص، به نام پانچ یا یک ترپاین برای حذف یک دایره از بافت رشد غیرطبیعی استفاده می‌شود.
  3. بیوپسی شکاف: برای جداسازی بخشی از رشد، از پوست استفاده می‌شود.
  4. بیوپسی آزمایشی: برای از بین بردن کل رشد استفاده می‌شود.

برخی از عوامل پیش‌آگهی، (احتمال بهبودی) و گزینه‌های درمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شانس بهبودی، بیشتر به مرحله سرطان بستگی دارد و نوع درمان مورداستفاده برای حذف سرطان.

تست ها و روش‌های زیر ممکن است در فرآیند مرحله‌بندی استفاده شوند:

سی‌تی‌اسکن:

یک روش که مجموعه‌ای از عکس‌های دقیق از مناطق داخل بدن را، از زوایای مختلف می‌گیرد تصاویر، توسط یک کامپیوتر به یک دستگاه اشعه ایکس متصل شده است. یک رنگ، ممکن است به داخل رگ تزریق شود یا بلعیده شود تا اندام‌ها یا چینی‌جاها به وضوح نشان داده شوند. این روش توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نامیده می شود.

MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی):

یک فرآیند که از مغناطیس، امواج رادیویی و یک رایانه استفاده می‌کند تا مجموعه‌ای از تصاویر دقیق مناطق موجود در داخل بدن را ایجاد کند. این روش، همچنین به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته (NMRI)، نامیده می‌شود.

بیوپسی گره لنفاوی:

برای کارسینوم سلول سنگفرشی، گره‌های لنفاوی ممکن است برداشته شوند و بررسی شود که آیا سرطان به آنها گسترش یافته است، یا خیر.

بیماری های پوستی

قسمت‌های درگیر با سرطان پوست

سرطان پوست معمولاً در صورت، بازوها، سینه، دست‌ها و قسمت‌هایی از بدن که بیشتر در معرض اشعه فرابنفش ناشی از نور آفتاب قرار دارند مشاهده می‌شود. البته این سرطان می‌تواند در پوست سر، گوش‌ها، لب‌ها، گردن، زیر ناخن‌ها، کف پا، اندام‌های تناسلی و سایر قسمت‌هایی از بدن که حتی در معرض نور خورشید قرار ندارند را نیز می‌تواند درگیر کند و جنبه ژنتیکی و نژادی هم در ایجاد آن دخیل است. شایع‌ترین قسمت درگیری این نوع سرطان در صورت می‌باشد. سرطان سلول سنگ‌فرشی و سلول پایه‌ای معمولاً صورت را درگیر می‌کند؛ اما نوع ملانوم ها در پا ایجاد می‌شود.

افراد در معرض ابتلا با سرطان پوست

درمان سرطان پوست

درمان سرطان پوست به عوامل مختلف مانند اندازه، محل، نوع و مرحله سرطان پوست شما بستگی دارد. پس از در نظر گرفتن این عوامل، تیم مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است یک یا چند روش درمانی زیر را توصیه کند:

تنها روشی که برای پرپشت کردن ابروها با نتایج رضایت بخش همراه است، کاشت ابرو می‌باشد که در شهرکرد توسط دکتر پرستو خسروانی قابل انجام می‌باشد. متقاضیان این روش می‌توانند جهت تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن 6 - 32225455 تماس حاصل فرمایند.


آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان فردوسی ، حدفاصل چهارراه مولوی و چهارراه فردوسی ، مجتمع پالادیوم ، طبقه دوم
تلفن : 32263360 - 038

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کرایوتراپی چگونه زگیل ها را از بین می برد؟کرایوتراپی چگونه زگیل ها را از بین می برد؟

زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی یکی از شایع ترین بیماری های پوستی و عفونی است که در گروه بیماری‌های آمیزشی قرار می‌ گیرد. کرایوتراپی روشی است که با سرما دادن با دمای نزدیک به منفی ۲۰۰ درجه سانتیگراد به ضایعات زگیل تناسلی، آنها را از بین می‌ برد. ... ادامه مطلب

آشنایی با انواع روشهای آبرسانی پوستآشنایی با انواع روشهای آبرسانی پوست

اگرچه باید در خانه از پوست خود مراقبت کنید و توصیه‌های آبرسانی پوست را رعایت نمایید، روش‌های درمانی بسیار خوبی نیز وجود دارد که در مطب پزشک ارائه می‌شود و می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی رطوبت پوست را تقویت کند ... ادامه مطلب

جوانسازی پوست با اس وی اف ژلجوانسازی پوست با اس وی اف ژل

محققین با هدف کاهش عوارض، افزایش کارآیی هرچه بیشتر، ماندگاری و عدم نیاز به تجدید تزریق چربی، به فرمول اس وی اف ژل دست یافتند که با افزایش کلاژن سازی پوست،به جوانسازی محل تزریق کمک میکند. این ماده دارای مقادیر زیادی سلول های بنیادی است که با این ویژگی، قابلیت ترمیم اسکار ناشی از آسیب پوست را نیز دارد ... ادامه مطلب

بهترین روشهای کاشت ابروی طبیعیبهترین روشهای کاشت ابروی طبیعی

کاشت ابرو در واقع تنها روشی است که به بهترین شکل ممکن، با رشد عادی و فرم و ظاهر طبیعی می‌تواند موهای ابرو را ترمیم و بازسازی کند و موجب رویش مجدد آنها شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465