درمان منافذ باز پوست | کلینک پوست ارکیده در شهرکرد
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماریها و مشکلات پوست / علت باز شدن روزنه های پوست صورت

علت باز شدن روزنه های پوست صورت

افزایش سن، قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی و نور خورشید و برخی عوامل ژنتیکی باعث ایجاد آسیب‌های پوستی می‌شود که زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از این آسیب‌ها منافذ باز پوست است که به دلیل ضعیف شدن پوست در سن بالا و کاهش تولید کلاژن و الاستین اتفاق می‌افتد. باز شدن منافذ پوست، علاوه بر اینکه زیبایی فرد را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد، زمینه‌ای برای بروز دیگر مشکلات پوستی نیز است. به همین دلیل افراد به دنبال راه‌هایی هستند که این منافذ را از بین ببرند تا ضمن داشتن پوستی زیباتر و یکدست‌تر، از ایجاد آسیب در پوست خود جلوگیری کنند. عدم رسیدگی مناسب به منافذ ایجاد شده باعث بازتر و واضح‌تر شدن آنها خواهد شد و آسیب‌های ناشی از آنها را نیز گسترش خواهد داد.

این موضوعات باعث شده است که متخصصان به فکر ایجاد روش‌هایی بیفتند که با کمترین عوارض و درد، منافذ باز پوست را تنگ‌تر کنند و زیبایی افراد را به آنها برگردانند. روش‌های کلینیکی می‌توانند از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کنند. در این مطلب درباره دلایل ایجاد روزنه‌های باز پوست و روش‌های درمان آن توضیح خواهیم داد.

درمان مشکلات و بیماری های پوستی با لیزر، از اقدامات موثر کلینیک ارکیده در شهرکرد می‌باشد. شما می‌توانید جهت هماهنگی با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

عملکرد منافذ پوستی

علل و دلایل باز شدن روزنه‌های پوست صورت

  1. ژنتیک (وراثت): ژن‌ها نقش مهمی را در باز شدن منافذ پوست ایفا می‌کنند. چنانچه والدین دچار این مشکل باشند، به احتمال زیاد فرزندان آنها نیز این عارضه پوستی را به ارث خواهند برد.
  2. ترشح بیش از اندازه چربی: غدد چربی چربی طبیعی بدن به نام سبوم را ترشح می‌کنند که پوست را مرطوب می‌سازد. این غدد گاهی چربی بیش از اندازه تولید می‌کنند و در نتیجه منافذ در ابتدا متورم می‌شوند و در نهایت جوش یا آکنه ناخوشایند روی پوست نمودار می‌شود.
  3. تعریق بیش از اندازه: چنانچه فرد تعریق بیش از اندازه داشته باشد، باید منافذ پوستش نیز بزرگتر باشد تا تمام عرق خارج شود. نتیجه این امر بزرگتر و باز شدن منافذ پوست است.
  4. بالا رفتن سن: گذر عمر نیز از آن رو به باز شدن منافذ پوست می‌انجامد که همگام با بالا رفتن سن خاصیت ارتجاعی پوست در اثر تضعیف کلاژن کمتر می‌شود. تخریب کلاژن، شل شدن منافذ و بزرگتر شدن آنها را به دنبال دارد.
  5. قرار گرفتن در معرض نور خورشید: پرتوهای ماوراءبنفش کلاژن را تخریب می‌کند و پوست را پیر نشان می‌دهد. مدت زمان طولانی در زیر نور آفتاب بودن آسیب دیدگی و تحریک سلول‌های پوستی را در پی دارد و به باز شدن منافذ پوست منجر می‌شود.
  6. مسدود شدن منافذ: جمع شدن سلول‌های مرده مازاد و چربی پوست در منافذ باعث بزرگتر شدن آنها می‌شود.

منافذ باز پوست

انواع روزنه‌های باز پوست

روزنه‌های باز اصولاً به یکی از سه شکل زیر است:

۱. منافذ به شکل O

این منافذ به احتمال زیاد در منطقه T صورت شما دیده می‌شوند (پیشانی و بینی). شکل آنها گرد است. اگر مستعد آکنه هستید یا پوست چرب دارید، این نوع منافذ بزرگتر به نظر می‌رسند.

۲. منافذ به شکل U

خشکی پوست علت ایجاد این نوع منافذ می‌باشد.

۳. منافذ به شکل Y

با افزایش سن، تولید کلاژن در پوست شما کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند به منافذ شما شکل یک قطره آب بدهد. همچنین به منافذ Y شکل نیز معروف هستند و بیشتر روی گونه‌ها ظاهر می‌شوند.

روش‌های درمانی باز شدن روزنه‌های پوست صورت

درمان با داروهای موضعی

استفاده از داروهای موضعی مانند رتینوئید، سالیسیلیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید و یا بنزوئیل پروکساید، نه تنها اندازه‌ی منافذ صورت را کاهش می‌دهد بلکه موجب از بین رفتن باکتری‌هایی می‌شود که عامل بروز آکنه‌های پوستی بوده‌اند. این روش همچنین آسیب‌های خورشیدی را نیز از بین می‌برد.

پیلینگ شیمیایی

در روش پیلینگ شیمیایی از اسید‌های مختلفی با دوز تجویزی (دوزهای بالاتر از داروهای غیرتجویزی که بدون نسخه نیز قابل تهیه هستند) مانند سالیسیلیک، لاکتیک، رتینول و تریکلرواسید برای برداشتن لایه‌ی خارجی پوست که دارای سلول‌های مرده پوستی است، استفاده می‌شود. بعد از لایه‌برداری، پوستی شاداب‌تر، سالم‌تر و هموارتر آشکار می‌شود.

لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال روشی است که به زیبایی و ظرافت، حفره‌های بسیار ریز و میکرو در پوست ایجاد می‌کند که موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست، هموار شدن و شادابی بیشتر پوست می‌شود. این روش می‌تواند منافذ باز پوستی را کوچک‌تر کند و همچنین جای جوش را از روی پوست از بین ببرد. مدت زمان بهبودی بعد از این روش بسیار کوتاه است که در این زمان پوست کمی قرمز خواهد بود و ممکن است پوسته‌پوسته شود. معمولاً انجام حتی ۲ جلسه‌ی درمانی نیز برای رسیدن به نتایج ماندگار و بلندمدت کافی است.

آی پی ال

روش آی پی ال (IPL) یا پالس نوری شدید، نیز در درمان منافذ باز پوستی مؤثر است و موجب بهبود بافت پوست و کوچک شدن منافذ باز پوستی می‌شود. در این روش از امواج پالسی نوری شدید برای نفوذ به بافت عمقی پوست استفاده می‌شود که این امواج بافت‌های آسیب‌دیده‌ی پوست را ترمیم کرده و پوست شما را جوانسازی می‌کنند.

فوتودینامیک

در روش فوتودینامیک تراپی از یک محلول خاص استفاده می‌شود که با تابش نور فعال می‌شود و اندازه‌ی غدد چربی پوست را کاهش می‌دهد. انجام یک تا دو جلسه‌ی درمانی معمولاً موجب کاهش چشمگیر اندازه‌ی منافذ پوستی می‌شود. در این روش همچنین علائم آسیب‌های خورشیدی ناشی از تابش نور آفتاب نیز از بین می‌روند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش کم‌ تهاجم برای درمان منافذ باز پوستی است که در آن از وسیله‌ی خاصی برای لایه‌برداری ملایم پوست استفاده می‌شود و لایه‌برداری پوست که ضخیم و ناهموار است، کنار می‌رود. بعد از برداشته شدن این لایه، لایه‌ی جدیدی روی پوست تشکیل می‌شود که سالم‌تر و شاداب‌تر است و منافذ پوستی باز یا هیچ ضایعه پوستی دیگری ندارد. این روش همچنین موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌شود. کلاژن ماده‌ای است که موجب حفظ سلامتی، شادابی و انسجام بیشتر پوست می‌شود.

مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که در آن اسیدهای آمینه، ویتامین، مواد معدنی و داروهای خاص در بالای لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. برای درمان منافذ باز پوستی یک ترکیب مخصوص تهیه می‌شود و این ترکیب از طریق تزریق‌های میکرو به نواحی مورد نظر در پوست منتقل می‌شود و این ترکیب موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوان‌سازی می‌شود. فرو بردن سوزن‌های تزریق در پوست همچنین کانال‌های میکرو در پوست ایجاد می‌کند که این امر نیز موجب تحریک کلاژن و الاستین در پوست می‌شود.

رادیوفرکوئنسی (آر اف)

رادیوفرکوئنسی روشی است که موجب گرم شدن بافت‌های عمقی پوست می‌شود و معمولاً در مواردی به کار می‌رود که پزشک قصد دارد منافذ پوستی بسیار بزرگ را درمان کند. در این سیستم از تکنولوژی امواج رادیوفرکانسی (RF) برای گرم کردن بافت‌های زیر پوستی استفاده می‌شود. این روش بدون ایجاد درد و ناراحتی، بهترین نتایج ممکن را ایجاد می‌کند. بعد از انجام چند جلسه‌ی درمانی، حالت پوست شما به‌صورت طبیعی بازمی‌گردد و این نتایج بین ۳ تا ۵ سال ماندگاری دارند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش درمانی مؤثر است که تقریباً نیازی به گذراندن دوره بهبودی ندارد و می‌تواند بافت پوست و اندازه منافذ پوستی را بهبود دهد. در این روش درمانی، سوزن‌های استریل بسیار کوچکی در لایه‌برداری پوست و تا عمق کنترل‌ شده‌ای فرو برده می‌شوند تا موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوان‌سازی شوند.

مراقبت‌های پس از درمان روزنه‌های باز صورت

پیشگیری از باز شدن روزنه‌های پوست

اولین قدم برای جلوگیری از باز شدن منافذ پوستی، رعایت بهداشت و تمیز نگه‌داشتن پوست است. درصورتی‌که پوست به صورت روزانه با استفاده از پاک‌کننده‌های مرغوب و سازگار با پوست تمیز شود، آلودگی‌های و چربی‌های باقیمانده بر روی سطح پوست از بین می‌روند و منافذ پوستی دیگر باز نخواهند شد. علاوه بر این عدم دست‌کاری جوش‌ها و لک‌های پوستی نیز از دیگر عوامل جلوگیری از باز شدن منافذ پوست است. دست‌کاری این موارد باعث ایجاد زخم در سطح پوست می‌شود و جای این زخم حتی در صورت بهبود کامل نیز مانند یک روزنه گشاد بر روی پوست باقی خواهد ماند.

نور خورشید و آلودگی‌های محیطی یکی از اصلی‌ترین عوامل بازی منافذ پوست هستند. به همین دلیل استفاده منظم از کرم‌های ضد آفتاب، آسیب ناشی از این موارد را تا حد زیادی خنثی خواهد کرد. توجه کنید که کرم‌های ضد آفتاب و دیگر مواد آرایشی که استفاده می‌کنید، باید با نوع پوست شما سازگار باشند تا خود دلیلی برای باز شدن منافذ پوست و شروع آسیب بیشتر نباشند.

عوارض جانبی درمان باز شدگی روزنه‌های پوست صورت

عوارض این روش‌های درمانی منافذ باز پوست، شایع، اما جزئی مانند قرمزی پوست است که تا دو ساعت پس از درمان برطرف می‌شود و هیچ عارضه‌ی جانبی خطرناک و جدی دیگری ندارند. پزشکان پس از بررسی دقیق سابقه پزشکی و عارضه کنونی طرح درمانی منحصر به فردی را متناسب با شرایط فعلی شما تهیه می‌کنند تا بدون تحمل عوارض بستن منافذ باز پوست صورت در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه دست یابید.

بکارگیری سلولهای بنیادی در جوانسازی پوست و کاشت مو، از جمله اقداماتی است که در کلینیک ارکیده شهرکرد، توسط متخصص پوست قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان فردوسی ، حدفاصل چهارراه مولوی و چهارراه فردوسی ، مجتمع پالادیوم ، طبقه دوم
تلفن : 32263360 - 038

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماری پسوریازیس چیست و چگونه درمان میشود؟بیماری پسوریازیس چیست و چگونه درمان میشود؟

پسوریازیس سبب پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود و ظاهری نامناسب به پوست فرد می‌دهد. پسوریازیس یک بیماری مزمن است که در حال رفت‌و‌آمد است یعنی گاهی هست و گاهی نیست. هدف اصلی درمان این است که سرعت رشد سلول‌های پوست را کاهش دهد. ... ادامه مطلب

علل ایجاد لک پس از انجام مزونیدلینگ پوستعلل ایجاد لک پس از انجام مزونیدلینگ پوست

مزونیدلینگ یکی از روش های نوین برای جوانسازی پوست و درمان ریزش مو میباشد که ترکیبی از خدمات مزوتراپی و میکرونیدلینگ است؛ اما استفاده از سرنگ در این روش نقش و کارایی ندارد و به جای آن داروها توسط سوزن های نازک و کوچک به پوست تزریق میشوند. ... ادامه مطلب

با سلول درمانی پوستی جوان داشته باشیدبا سلول درمانی پوستی جوان داشته باشید

جوانسازی از طریق سلول بنیادی حداقل تهاجم و خطر را دارد و روشی ایمن محسوب می‌شود و ریسک اندکی دارد؛ اما بایستی فرد از مدت زمان بهبود و خطرات احتمالی آگاه باشد. ... ادامه مطلب

روش های داشتن پوستی شاداب و جوان چیست؟روش های داشتن پوستی شاداب و جوان چیست؟

یکی از مهم‌ ترین دغدغه‌ های افراد به خصوص بانوان، داشتن پوستی سالم و با طراوت است؛ زیرا پوست یکدست و شاداب باعث زیبایی و جذابیت بیشتر صورت می‌ شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465