مزایای سلولهای بنیادی فولیکول مو | عملکرد فولیکول مو
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مو و ریزش مو / سلولهای بنیادی bulgue فولیکول مو

سلولهای بنیادی bulgue فولیکول مو

پيدايش و گسترش بیماری‌های مختلف در قرن اخير، مشكلات فراواني را براي ارائه‌دهندگان خدمات سلامت ايجاد كرده است. امـروزه بـا پيـشرفت فنـاوري، روش‌های جديـدي ازجملـه سلول درمانی، جايگزين درمان‌های قبلي گرديده و در برخي زمینه‌ها نيز بسيار كارآمـد و موفـق بوده‌اند. جهت استفاده از هر منبع سلولي، شناخت دقيـق آن منبـع ضـروري اسـت، لـذا در ايـن مطالعه، مروري بر متون علمي منبع جديدي از سلول‌های بنيادي بـالغ كـه در ناحیه‌ی bulge فوليكول مو وجود دارند، انجام گرفت.

مو از ضمايم پوست بوده و دو قسمت ريـشه و سـاقه دارد. دو سـوم پروگزيمـال ریشه‌ی مـو، فوليكول مو ناميده می‌شود كه توسط دو غلاف اپيدرمي و درمـي احاطـه شـده اسـت. غـلاف اپيدرمي شامل غلاف ریشه‌ای داخلي و خارجي است. غلاف ریشه‌ای خارجي در محل اتـصال عضله‌ی راست کننده‌ی مو و غده‌ی سباسه، برجستگي ناحیه‌ی بالج را ايجاد می‌نماید كه حاوي سلول‌های بنيادي می‌باشد. در فولیکول موی انسان، درست در زیر غده سبابه در ناحیه برجسته‌ای به نام Bulge، سلول‌های بنیادی مو قرارگرفته‌اند. هر بار که یک سیکل مو می‌خواهد آغاز شود یکی از این سلول‌ها وارد چرخه شده، تکامل‌یافته و پیاز مو را می‌سازد.

گاهی به علت وجود شرایط و مشکلات گوناگون و همچنین عدم آگاهی مردم از این عضو مهم، ممکن است فولیکول‌ها ضعیف و یا دچار آسیب‌های بسیار زیادی شوند. هرگونه آسیبی که به این عضو وارد شود، می‌تواند باعث ریزش‌های مقطعی و دائمی، شدید و یا خفیف و در نهایت ممکن است موجب طاسی سر فرد شود. به همین علت تمامی افرادی که حتی درگیر ریزش مو نیستند، می‌بایست تمامی موارد مربوط به فولیکول‌ها را بدانند تا در صورت بروز هرگونه مشکل آمادگی لازم را داشته باشند.

بکارگیری سلولهای بنیادی در جوانسازی پوست و کاشت مو، از جمله اقداماتی است که در کلینیک ارکیده شهرکرد، توسط متخصص پوست قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

ساختار فولیکول مو

  1. لایه هنل: سومین لایه داخلی غلاف ریشه است که از سلول‌های مکعبی تشکیل شده که درون آن هسته‌های تخت قرار دارند.
  2. لایه هاکسلی: دومین لایه این بخش است که حاوی سلول‌های تخت و پایه‌ای پولک مانند هستند.
  3. لایه سفت شده درونی (اصطلاحاً Cuticle): این بخش به بیرونی‌ترین بخش خارجی مو متصل است.

عملکرد فولیکول مو

واحدهای فولیکول موی بسیار زیادی بر روی پوست سر انسان قرار دارند که هرکدام به صورت مجزا باعث تولید و رشد تارهای مو می‌شوند. فولیکول‌های مو باعث تولید پیاز مو در نهایت تولید ریشه مو می‌شوند. در واقع فولیکول‌های مو می‌توانند با استفاده از مویرگ‌های خونی، مواد مغذی و مواد موردنیاز برای رشد تارهای مو را تأمین کنند. برخی از دانشمندان از فولیکول مو به عنوان محل زایش و تولد تارهای مو یاد کرده‌اند.
فولیکول‌های مو، بسیار حائز اهمیت هستند و هرگونه آسیب به آن می‌تواند باعث از بین رفتن آن و در نهایت ریزش موی شدید بدون جایگزینی تارهای موی جدید شود و در نهایت کم پشتی و یا کچلی و طاسی را به دنبال داشته باشد.

سلول های بنیادی بالج مو

سلول های بنیادی بالج مو

مشخـصات اين سلول‌ها شناسايي شد و نشان داده شد كـه داراي قـدرت خود ترميمي طولانی‌مدت بوده و در احياي فوليكول مو و ترميم زخم شركت می‌کنند. اين یافته‌ها، بـالج را به‌عنوان زيـستگاه سلول‌های بنيادي فوليكول مـو واجـد شـرايط نمـود. ايـن سلول‌ها، توان بالقوه‌ی بـالايي بـراي تـرميم داشـته و به دلیل سـيكل طولانی‌مدت، در اپـيدرم به‌صورت خاموش باقي می‌مانند. آنهـا در محـيط آزمايـشگاه ظرفيت تمايزي خود را حفـظ می‌کنند.

ايـن سلول‌ها مـستقيماً بـه روش مكانيكي و آنزيمي جدا شده و كشت داده می‌شوند و به‌ویژه سلول‌های بنيـادي غني از CD200 هستند و مـسئول احيـاي پيوسته فوليكول مو در طول سيكل رشـد مـو هـستند. اين سلول‌ها در زيستگاه حاوي سلول‌های درم، مـستقر هستند. در طـول مرحله‌ی آنـاژن چرخه‌ی رشد مو، سلول‌های بنيـادي بـالج به‌صورت دوره اي در فواصل معين، به تمـامي انـواع سلول‌های فوليكول شامل اپـيدرم، سلول‌های قاعده‌ای غده‌ی سباسه، سلول‌های ماتريكس مو، غلاف ریشه‌ای داخلـي و خارجي، متمايز می‌شوند.

مزایای سلولهای بنیادی bulgue فولیکول مو

برخلاف سلول‌های بنيـادي جنينـي، سلول‌های بنيادي فوليكول مو، خطر سرطان‌زایی شناخته شده‌ای ندارند. مانند سلول‌های اتولوگوس مزيت ايمني دارنـد، در نقاط شناخته شـده بـدن انـسان قـرار گرفته‌اند و به‌آسانی قابل دسترسي هـستند. هـمچنـين به خاطر ظرفيت ذاتي براي خود تجديدي و چنـد ظرفيتي بـودن، بــه رده‌های مختلفــي تمــايز می‌یابند. ايــن مــوارد سلول‌های بنيادي فوليكول مو را علاوه بر احياي پوست و مو و تـرميم زخـم، كانديـد مناسـبي بـراي پزشـكي ترميمي می‌کند.

کاربرد سلول‌های بنیادی در کاشت مو

شرایط مختلفی که در مورد آنها تحقیق شده و نشان داده شده که کاشت مو توسط سلول‌های بنیادی یک درمان مؤثر می‌باشد، موارد زیر می‌باشند:

  1. طاسی با الگوی مردانه که به طاسی آندروژنتیک مردانه شناخته شده است.
  2. طاسی با الگوی زنانه که به طاسی آندروژنتیک معروف است.
  3. طاسی سیکاتریسیل (Cicatricial alopesia) و طاسی فیبروزینگ پیشانی، شرایطی که در آن بافت‌های زخمی پس از تخریب فولیکول‌های مو، جایگزین آنها می‌شوند.

یکی از روشهای جوانسازی پوست که بدون نیاز به جراحی، برش و بخیه بوده؛ و با نتایج بسیار موثری همراه است؛ لیفت غیر جراحی پوست می‌باشد. شما با استفاده از متدهای متعددی می‌توانید پوست نواحی مختلف صورت و بدن از جمله گردن، فک و غبغب را لیفت نموده و جوانسازی کنید. لیفت صورت در کلینیک ارکیده شهرکرد توسط متخصص پوست انجام می‌شود. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان فردوسی ، حدفاصل چهارراه مولوی و چهارراه فردوسی ، مجتمع پالادیوم ، طبقه دوم
تلفن : 32263360 - 038

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
با چه روشهایی میتوانیم شادابی پوست را حفظ کنیم؟با چه روشهایی میتوانیم شادابی پوست را حفظ کنیم؟

پوست یکی از مهم‌ترین عامل‌ها برای زیبایی ظاهری و سلامت فیزیکی انسان می‌باشد. به همین خاطر رعایت نکات ساده و کلی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند تا تقویت پوست را به نحو احسن انجام داده و به زیبایی و طراوت دلخواه پوست خود برسید. در ادامه به معرفی روش‌های ساده جهت حفظ طراوت پوست می‌پردازیم. ... ادامه مطلب

لیزر ماه گرفتگی چگونه انجام میشود؟لیزر ماه گرفتگی چگونه انجام میشود؟

لیزر درمانی، تنها روش درمانی موجود برای از بین بردن لکه های ماه گرفتگی یا شرابی است. لیزر درمانی می‌توان رنگ پوست را در ناحیه لکه شده، روشن‌تر کند. در این روش برای رفع لکه های ماه گرفتگی از طول موج نوری مخصوصی استفاده می‌شود که متناسب با رنگ لکه تنظیم شده است. ... ادامه مطلب

کاربرد کربن تراپی با لیزر کیوسوئیچکاربرد کربن تراپی با لیزر کیوسوئیچ

کربن تراپی با لیزر کیوسوئیچ نوعی روش درمانی لیزری انقلابی است که کاملاً بدون درد بوده و تقریباً بلافاصله اثر می‌کند. در این نوع کربن تراپی لایه‌ای از کربن (زغال) مایع (کربن طبی یا کربن فعال) بر روی پوست مالیده می‌شود. ... ادامه مطلب

مزایای تمدید تزریق چربی چیست؟مزایای تمدید تزریق چربی چیست؟

شارژ تزریق چربی از اقداماتی به حساب می‌آید که برای حفظ حجم بخش‌های تزریق‌شده انجام می‌گیرد. مرحله دوم تزریق چربی از اهمیت بالایی برخوردار است و ماندگاری تزریق چربی را افزایش می‌دهد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465